- MatTop Chain
- 5966 Chain Series
- Straight Running, Perforated Top Type
- 1 1/2 in Chain Pitch
- 12 in Module Width
description
- Rex® MatTop® chains provide a continuous conveying surface for applications demanding greater width requirements (available in both assembled-to-width and molded-to-width configurations). Pins extend the full width of the chain, ensuring maximum strength and providing smoother conveying surfaces. Smaller pitch chains minimize the size of dead plates when transferring products over head or tail shafts reducing chordal action which helps eliminate container tipping and jam-ups at transfer points. Engineered to satisfy a wide range of conveyor applications for virtually any product size.
| Module Width | 12 in |
| Low Friction | No |
| High Temperatures | Yes |
| Material | High Temperature |
| Support Area Percent | 69.1 % |
| Pin Material | Polypropylene |
| Type | Straight Running, Perforated Top |
| Thickness | 0.5 in |
| Open Area | 30.9 % |
| Link Plates Thickness | 1/2 in |
| Chain Series | 5966 |
| Chain Pitch | 1.5 in |
| Color | White |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 793699441536 |

