- MatTop Chain
- 5966 Chain Series
- Straight Running, Perforated Top Type
- 1 1/2 in Chain Pitch
- 24 in Module Width
description
- Rex® MatTop® chains provide a continuous conveying surface for applications demanding greater width requirements (available in both assembled-to-width and molded-to-width configurations). Pins extend the full width of the chain, ensuring maximum strength and providing smoother conveying surfaces. Smaller pitch chains minimize the size of dead plates when transferring products over head or tail shafts reducing chordal action which helps eliminate container tipping and jam-ups at transfer points. Engineered to satisfy a wide range of conveyor applications for virtually any product size.
| High Temperatures | Yes |
| Type | Straight Running, Perforated Top |
| Open Area | 30.9 % |
| Chain Pitch | 1.5 in |
| Chain Series | 5966 |
| Low Friction | No |
| Support Area Percent | 69.1 % |
| Pin Material | Polypropylene |
| Material | High Temperature |
| Thickness | 0.5 in |
| Color | White |
| Module Width | 24 in |
| Link Plates Thickness | 1/2 in |
| Weight | 2.0 LB |
| EAN or UPC | 793699265095 |

