- Non-Expansion Spherical Roller Flange Pillow Block
- 4-Bolt Flange Type
- 35 mm Shaft Diameter
| Locking Device | Single Setscrew Locking Collar |
| Bore Range [Max] | 4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Standoff Distance | 1.59 mm |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Inner Ring Hub Diameter | 44.45 mm |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bolt Size | 13 mm |
| Series | 2000 |
| Length Through Bore | 73.02 mm |
| Shaft Dia. | 35 mm |
| Bolt Hole Spacing | 88.9 mm |
| Housing Diameter | 93.66 mm |
| Flange Thickness | 34.93 mm |
| Grease Fitting Size | 1/8 in NPT |
| Set Screw Torque | 325 in lb |
| RPM [Max] | 5250 rpm |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Shape | Square |
| Lubricant Type | Exxon Ronex MP |
| Collar O.D. | 58.74 mm |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Bore Range [Min] | 1.4375 in |
| Bolt Circle Radius | 62.69 mm |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Weight | 7.2 LB |
| EAN or UPC | 793699276015 |

