- Fixed Spherical Roller Flange Pillow Block
- 4-Bolt Flange, Piloted Flange Type
- 45 mm Shaft Diameter
| Shaft Dia. | 45 mm |
| Bore Range [Min] | 1.4375 in |
| Locking Device | Double Setscrew Locking Collar |
| Bearing Design | Fixed |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Shape | Square |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Series | 5000 |
| Bore Range [Max] | 5 in |
| Weight | 8.8 LB |
| EAN or UPC | 793699194937 |

