- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 17 mm Inner Diameter
- 40 mm Outer Diameter
- 12 mm Width
| Limiting Speed - Oil | 22000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 1200 |
| Width | 12.000 mm |
| Angular Misalignment | 2.5 degrees |
| I.D. | 17 mm |
| O.D. | 40 mm |
| Limiting Speed - Grease | 18000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating | 2.05 kN |
| Dynamic Load Rating | 7.9 kN |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.6 mm |
| Cage Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 0.163 LB |
| EAN or UPC | 637410092723 |

