- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 20 mm Inner Diameter
- 47 mm Outer Diameter
- 14 mm Width
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 47 mm |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating | 2.65 kN |
| Series | 1200 |
| I.D. | 20 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 9.9 kN |
| Width | 14.000 mm |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Angular Misalignment | 2.5 degrees |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 18000 rpm |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Weight | 0.265 LB |
| EAN or UPC | 637410092730 |

