- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 65 mm Inner Diameter
- 120 mm Outer Diameter
- 23 mm Width
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating | 12.4 kN |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Dynamic Load Rating | 31 kN |
| I.D. | 65 mm |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Width | 23.000 mm |
| Angular Misalignment | 2.5 degrees |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Series | 1200 |
| Material | Steel |
| O.D. | 120 mm |
| Weight | 2.536 LB |
| EAN or UPC | 637410093065 |

