- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 80 mm Inner Diameter
- 140 mm Outer Diameter
- 26 mm Width
| Width | 26.000 mm |
| Angular Misalignment | 2.5 degrees |
| O.D. | 140 mm |
| Series | 1200 |
| Static Load Rating | 17 kN |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 39.8 kN |
| Rows of Balls | Single |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| I.D. | 80 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 3.528 LB |
| EAN or UPC | 637410093164 |

