- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 90 mm Inner Diameter
- 160 mm Outer Diameter
- 30 mm Width
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating | 23.1 kN |
| Angular Misalignment | 2.5 degrees |
| Cage Material | Steel |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Dynamic Load Rating | 57 kN |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric |
| Width | 30.000 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| O.D. | 160 mm |
| I.D. | 90 mm |
| Series | 1200 |
| Weight | 5.292 LB |
| EAN or UPC | 637410093232 |

