- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 30 mm Inner Diameter
- 72 mm Outer Diameter
- 19 mm Width
| Width | 19.000 mm |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating | 6.35 kN |
| Series | 1300 |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 21.4 kN |
| I.D. | 30 mm |
| O.D. | 72 mm |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 0.882 LB |
| EAN or UPC | 637410093355 |

