- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 40 mm Inner Diameter
- 90 mm Outer Diameter
- 23 mm Width
| I.D. | 40 mm |
| Material | Steel |
| O.D. | 90 mm |
| Series | 1300 |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 29.5 kN |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Steel |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 23.000 mm |
| Static Load Rating | 9.75 kN |
| Weight | 1.5 LB |
| EAN or UPC | 637410093430 |

