- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 45 mm Inner Diameter
- 100 mm Outer Diameter
- 25 mm Width
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 1300 |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Width | 25.000 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| I.D. | 45 mm |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| O.D. | 100 mm |
| Static Load Rating | 12.9 kN |
| Dynamic Load Rating | 37.7 kN |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 2.117 LB |
| EAN or UPC | 637410093478 |

