- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 50 mm Inner Diameter
- 110 mm Outer Diameter
- 27 mm Width
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| Material | Steel |
| Series | 1300 |
| Fillet Radius | 2 mm |
| I.D. | 50 mm |
| O.D. | 110 mm |
| Static Load Rating | 14.2 kN |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 43.4 kN |
| Width | 27.000 mm |
| Weight | 2.646 LB |
| EAN or UPC | 637410093515 |

