- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 60 mm Inner Diameter
- 130 mm Outer Diameter
- 31 mm Width
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 60 mm |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Series | 1300 |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 57.1 kN |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| O.D. | 130 mm |
| Material | Steel |
| Static Load Rating | 20.8 kN |
| Width | 31.000 mm |
| Weight | 4.299 LB |
| EAN or UPC | 637410093591 |

