- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 70 mm Inner Diameter
- 150 mm Outer Diameter
- 35 mm Width
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 74.1 kN |
| Static Load Rating | 27.7 kN |
| Series | 1300 |
| I.D. | 70 mm |
| O.D. | 150 mm |
| Width | 35.000 mm |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 6.614 LB |
| EAN or UPC | 637410093676 |

