- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 95 mm Inner Diameter
- 200 mm Outer Diameter
- 45 mm Width
| Width | 45.000 mm |
| Series | 1300 |
| Inside Dia. | 95 mm |
| Limiting Speed - Oil | 3400 rpm |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Angular Misalignment [Max] | 3 degrees |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 200 mm |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Fillet Radius | 3 mm |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| Static Load Rating | 50.8 kN |
| Outside Dia. | 200 mm |
| Dynamic Load Rating | 133 kN |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| I.D. | 95 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 50.8 kN |
| Weight | 14.771 LB |
| EAN or UPC | 637410093836 |

