- Deep Groove Bearing Type
- 120 mm Inner Diameter
- 180 mm Outer Diameter
- 19 mm Width
| Bearing Type | Deep Groove |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Static Load Rating | 64 kN |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 180 mm |
| Width | 19.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 60.5 kN |
| Inside Dia. | 120 mm |
| Series | 16000 |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 64 kN |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Outside Dia. | 180 mm |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 120 mm |
| Weight | 3.53 LB |
| EAN or UPC | 637410076075 |

