- Deep Groove Bearing Type
- 140 mm Inner Diameter
- 210 mm Outer Diameter
- 22 mm Width
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Series | 16000 |
| Limiting Speed - Oil | 3400 rpm |
| Material | Steel |
| O.D. | 210 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating | 86 kN |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| I.D. | 140 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Width | 22.000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 86 kN |
| Cage Material | Steel |
| Inside Dia. | 140 mm |
| Dynamic Load Rating | 80.5 kN |
| Outside Dia. | 210 mm |
| Enclosure | Open |
| Weight | 5.51 LB |
| EAN or UPC | 637410076129 |

