- Deep Groove Bearing Type
- 190 mm Inner Diameter
- 290 mm Outer Diameter
- 31 mm Width
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 162 kN |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating | 162 kN |
| I.D. | 190 mm |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Limiting Speed - Oil | 2600 rpm |
| Width | 31.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric |
| Series | 16000 |
| Material | Steel |
| O.D. | 290 mm |
| Dynamic Load Rating | 148 kN |
| Outside Dia. | 290 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2000 rpm |
| Inside Dia. | 190 mm |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 17.42 LB |
| EAN or UPC | 637410076204 |

