- Deep Groove Bearing Type
- 220 mm Inner Diameter
- 340 mm Outer Diameter
- 37 mm Width
| I.D. | 220 mm |
| Static Load Rating [Max] | 215 kN |
| Width | 37.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 181 kN |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating | 215 kN |
| O.D. | 340 mm |
| Inside Dia. | 220 mm |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 1800 rpm |
| Outside Dia. | 340 mm |
| Limiting Speed - Oil | 2200 rpm |
| Series | 16000 |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 25.35 LB |
| EAN or UPC | 637410076242 |

