- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 25 mm Inner Diameter
- 62 mm Outer Diameter
- 24 mm Width
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Width | 24.000 mm |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 62 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 9500 rpm |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| Dynamic Load Rating | 24.5 kN |
| Static Load Rating | 6.55 kN |
| I.D. | 25 mm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Series | 2300 |
| Material | Steel |
| Weight | 0.75 LB |
| EAN or UPC | 637410094413 |

