- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 30 mm Inner Diameter
- 72 mm Outer Diameter
- 27 mm Width
| Width | 27.000 mm |
| Enclosure | Double Sealed |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| Dynamic Load Rating | 21.4 kN |
| Outside Dia. | 72 mm |
| Inside Dia. | 30 mm |
| Static Load Rating [Max] | 6.35 kN |
| O.D. | 72 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 30 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Material | Steel |
| Static Load Rating | 6.35 kN |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Angular Misalignment [Max] | 3 degrees |
| Series | 2300 |
| Weight | 1.103 LB |
| EAN or UPC | 637410094468 |

