- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 35 mm Inner Diameter
- 80 mm Outer Diameter
- 31 mm Width
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 39.7 kN |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Series | 2300 |
| Limiting Speed - Grease | 7000 rpm |
| Width | 31.000 mm |
| I.D. | 35 mm |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 80 mm |
| Static Load Rating | 12.9 kN |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 1.654 LB |
| EAN or UPC | 637410094505 |

