- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 45 mm Inner Diameter
- 100 mm Outer Diameter
- 36 mm Width
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| I.D. | 45 mm |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| Width | 36.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating | 16.5 kN |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Series | 2300 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 54.1 kN |
| O.D. | 100 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Weight | 2.866 LB |
| EAN or UPC | 637410094581 |

