- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 55 mm Inner Diameter
- 120 mm Outer Diameter
- 43 mm Width
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Width | 43.000 mm |
| O.D. | 120 mm |
| I.D. | 55 mm |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Static Load Rating | 23.8 kN |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Series | 2300 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Steel |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 75.3 kN |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 4.63 LB |
| EAN or UPC | 637410094666 |

