- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 60 mm Inner Diameter
- 130 mm Outer Diameter
- 46 mm Width
| Enclosure | Open |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Dynamic Load Rating | 87.1 kN |
| I.D. | 60 mm |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Width | 46.000 mm |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| O.D. | 130 mm |
| Static Load Rating | 28 kN |
| Series | 2300 |
| Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Weight | 5.732 LB |
| EAN or UPC | 637410094703 |

