- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 65 mm Inner Diameter
- 140 mm Outer Diameter
- 48 mm Width
| Angular Misalignment [Max] | 3 degrees |
| Dynamic Load Rating | 95.6 kN |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| O.D. | 140 mm |
| Outside Dia. | 140 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 48.000 mm |
| Material | Steel |
| I.D. | 65 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Static Load Rating | 32.5 kN |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Steel |
| Inside Dia. | 65 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 32.5 kN |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 2300 |
| Weight | 7.17 LB |
| EAN or UPC | 637410094741 |

