- Round Bore Type
- Self-Aligning Bearing Type
- 75 mm Inner Diameter
- 160 mm Outer Diameter
- 55 mm Width
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating | 42.8 kN |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Width | 55.000 mm |
| I.D. | 75 mm |
| O.D. | 160 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Dynamic Load Rating | 123 kN |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Cage Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Series | 2300 |
| Weight | 10.36 LB |
| EAN or UPC | 637410094802 |

