- Thrust Bearing Type
- 85 mm Inner Diameter
- 150 mm Outer Diameter
- 39 mm Width
| Thrust Plate O.D. | 135 |
| Housing Plate Bore | 110 |
| Bearing Type | Thrust |
| I.D. | 85 mm |
| Dynamic Load Rating | 300 kN |
| Housing Plate Length Through Bore | 19.4 |
| Limiting Speed - Grease | 1500 rpm |
| Cage Material | Brass |
| Static Load Rating | 1050 kN |
| Angular Misalignment | 2.5 degrees |
| Thrust Plate Length Through Bore | 31 |
| Material | Steel |
| O.D. | 150 mm |
| Limiting Speed - Oil | 2000 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 6.33 LB |
| EAN or UPC | 637410072879 |

