- Thrust Bearing Type
- 90 mm Inner Diameter
- 155 mm Outer Diameter
- 39 mm Width
| Material | Steel |
| Thrust Plate Length Through Bore | 31 |
| Housing Plate Bore | 115.5 |
| Angular Misalignment | 2.5 degrees |
| Thrust Plate O.D. | 140 |
| Limiting Speed - Grease | 1500 rpm |
| O.D. | 155 mm |
| Limiting Speed - Oil | 2000 rpm |
| Bearing Type | Thrust |
| Cage Material | Brass |
| Static Load Rating | 1139 kN |
| I.D. | 90 mm |
| Dynamic Load Rating | 370 kN |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Plate Length Through Bore | 19.8 |
| Weight | 6.75 LB |
| EAN or UPC | 637410072893 |

