- Thrust Bearing Type
- 120 mm Inner Diameter
- 210 mm Outer Diameter
- 54 mm Width
| O.D. | 210 mm |
| Thrust Plate Length Through Bore | 41 |
| Static Load Rating | 2230 kN |
| Limiting Speed - Oil | 1400 rpm |
| Angular Misalignment | 2.5 degrees |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 1000 rpm |
| Bearing Type | Thrust |
| Cage Material | Brass |
| Housing Plate Length Through Bore | 27.2 |
| I.D. | 120 mm |
| Housing Plate Bore | 155 |
| Thrust Plate O.D. | 190 |
| Dynamic Load Rating | 685 kN |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 17.55 LB |
| EAN or UPC | 637410073173 |

