- Thrust Bearing Type
- 140 mm Inner Diameter
- 240 mm Outer Diameter
- 60 mm Width
| Housing Plate Length Through Bore | 29.6 |
| O.D. | 240 mm |
| Angular Misalignment | 2.5 degrees |
| Limiting Speed - Grease | 850 rpm |
| Bearing Type | Thrust |
| Inch/Metric | Metric |
| Thrust Plate O.D. | 220 |
| I.D. | 140 mm |
| Dynamic Load Rating | 868 kN |
| Thrust Plate Length Through Bore | 46.5 |
| Cage Material | Brass |
| Static Load Rating | 2940 kN |
| Housing Plate Bore | 178 |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 1200 rpm |
| Weight | 22.49 LB |
| EAN or UPC | 637410073470 |

