- Thrust Bearing Type
- 150 mm Inner Diameter
- 250 mm Outer Diameter
- 60 mm Width
| I.D. | 150 mm |
| Limiting Speed - Oil | 1200 rpm |
| O.D. | 250 mm |
| Thrust Plate O.D. | 230 |
| Thrust Plate Length Through Bore | 46 |
| Angular Misalignment | 2.5 degrees |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Type | Thrust |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 850 rpm |
| Dynamic Load Rating | 884 kN |
| Static Load Rating | 3065 kN |
| Cage Material | Brass |
| Housing Plate Bore | 188 |
| Housing Plate Length Through Bore | 30 |
| Weight | 25.79 LB |
| EAN or UPC | 637410073494 |

