- Thrust Bearing Type
- 180 mm Inner Diameter
- 300 mm Outer Diameter
- 73 mm Width
| Thrust Plate O.D. | 275 |
| Bearing Type | Thrust |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Oil | 1000 rpm |
| Housing Plate Bore | 227.5 |
| I.D. | 180 mm |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 1244 kN |
| Housing Plate Length Through Bore | 35.8 |
| Static Load Rating | 4387 kN |
| Angular Misalignment | 2.5 degrees |
| Cage Material | Brass |
| O.D. | 300 mm |
| Thrust Plate Length Through Bore | 55.2 |
| Weight | 41.01 LB |
| EAN or UPC | 637410073678 |

