- Thrust Bearing Type
- 220 mm Inner Diameter
- 360 mm Outer Diameter
- 85 mm Width
| Material | Steel |
| Cage Material | Brass |
| O.D. | 360 mm |
| Limiting Speed - Oil | 800 rpm |
| Bearing Type | Thrust |
| Housing Plate Length Through Bore | 42.6 |
| Angular Misalignment | 2.5 degrees |
| Housing Plate Bore | 275 |
| Static Load Rating | 5822 kN |
| Thrust Plate Length Through Bore | 64 |
| Inch/Metric | Metric |
| Thrust Plate O.D. | 330 |
| I.D. | 220 mm |
| Limiting Speed - Grease | 650 rpm |
| Dynamic Load Rating | 1608 kN |
| Weight | 68.56 LB |
| EAN or UPC | 637410073739 |

