- Thrust Bearing Type
- 65 mm Inner Diameter
- 140 mm Outer Diameter
- 45 mm Width
| O.D. | 140 mm |
| Dynamic Load Rating | 418.2 kN |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| Housing Plate Bore | 91.5 |
| Limiting Speed - Grease | 1550 rpm |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 2200 rpm |
| Cage Material | Brass |
| Housing Plate Length Through Bore | 21.9 |
| I.D. | 65 mm |
| Thrust Plate O.D. | 125 |
| Bearing Type | Thrust |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating | 1126 kN |
| Thrust Plate Length Through Bore | 36 |
| Weight | 6.57 LB |
| EAN or UPC | 637410072862 |

