- Thrust Bearing Type
- 70 mm Inner Diameter
- 150 mm Outer Diameter
- 48 mm Width
| Limiting Speed - Oil | 2000 rpm |
| I.D. | 70 mm |
| Bearing Type | Thrust |
| Housing Plate Bore | 99.5 |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| Thrust Plate Length Through Bore | 38.5 |
| Thrust Plate O.D. | 135 |
| Dynamic Load Rating | 467 kN |
| O.D. | 150 mm |
| Housing Plate Length Through Bore | 23.4 |
| Limiting Speed - Grease | 1450 rpm |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating | 1344 kN |
| Cage Material | Brass |
| Weight | 8.18 LB |
| EAN or UPC | 637410072886 |

