- Thrust Bearing Type
- 75 mm Inner Diameter
- 160 mm Outer Diameter
- 51 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Steel |
| I.D. | 75 mm |
| Housing Plate Bore | 106 |
| O.D. | 160 mm |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| Thrust Plate O.D. | 140 |
| Static Load Rating | 1522 kN |
| Cage Material | Brass |
| Limiting Speed - Oil | 1800 rpm |
| Housing Plate Length Through Bore | 25 |
| Thrust Plate Length Through Bore | 40.5 |
| Bearing Type | Thrust |
| Dynamic Load Rating | 546 kN |
| Limiting Speed - Grease | 1450 rpm |
| Weight | 9.63 LB |
| EAN or UPC | 637410072909 |

