- Thrust Bearing Type
- 170 mm Inner Diameter
- 340 mm Outer Diameter
- 103 mm Width
| Bearing Type | Thrust |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| O.D. | 340 mm |
| Cage Material | Brass |
| Housing Plate Length Through Bore | 50.8 |
| Thrust Plate Length Through Bore | 79.5 |
| Thrust Plate O.D. | 305 |
| I.D. | 170 mm |
| Limiting Speed - Grease | 630 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 850 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 2062 kN |
| Housing Plate Bore | 233 |
| Static Load Rating | 6585 kN |
| Material | Steel |
| Weight | 97.0 LB |
| EAN or UPC | 637410073715 |

