- Thrust Bearing Type
- 260 mm Inner Diameter
- 480 mm Outer Diameter
- 132 mm Width
| Cage Material | Brass |
| Thrust Plate Length Through Bore | 102 |
| Bearing Type | Thrust |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 3200 kN |
| Housing Plate Bore | 342.5 |
| Thrust Plate O.D. | 435 |
| Angular Misalignment | 3 degrees |
| Limiting Speed - Grease | 450 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 630 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating | 12375 kN |
| I.D. | 260 mm |
| O.D. | 480 mm |
| Housing Plate Length Through Bore | 64.8 |
| Weight | 199.3 LB |
| EAN or UPC | 637410074101 |

