- Angular Contact Bearing Type
- 12 mm Inner Diameter
- 32 mm Outer Diameter
- 0.626 in Width
| O.D. | 32 mm |
| Cage Material | Two Piece Pressed Steel |
| Width | 0.626 in |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 5.1 kN |
| Contact Angle | 25° |
| Fillet Radius | 0.6 mm |
| Enclosure | Double Sealed |
| Outside Dia. | 32 mm |
| Dynamic Load Rating | 10.6 kN |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Series | 3200 |
| Limiting Speed - Oil | 20000 rpm |
| I.D. | 12 mm |
| Inside Dia. | 12 mm |
| Rows of Balls | Double |
| Static Load Rating | 5.1 kN |
| Weight | 0.128 LB |
| EAN or UPC | 637410094895 |

