- 90 mm Inner Diameter
- 140 mm Outer Diameter
- 32 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 140 mm |
| I.D. | 90 mm |
| Material | Steel |
| Static Load Rating | 270 kN |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 3300 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 2500 rpm |
| Dynamic Load Rating | 168 kN |
| Weight | 3.89 LB |
| EAN or UPC | 637410070219 |

