- 110 mm Inner Diameter
- 170 mm Outer Diameter
- 38 mm Width
| I.D. | 110 mm |
| Material | Steel |
| O.D. | 170 mm |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 2100 rpm |
| Dynamic Load Rating | 245.7 kN |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating | 403.4 kN |
| Weight | 6.79 LB |
| EAN or UPC | 637410070554 |

