- Angular Contact Bearing Type
- 17 mm Inner Diameter
- 40 mm Outer Diameter
- 0.689 in Width
| Outside Dia. | 40 mm |
| Static Load Rating [Max] | 7.8 kN |
| O.D. | 40 mm |
| Contact Angle | 25° |
| Cage Material | Two Piece Pressed Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 0.689 in |
| I.D. | 17 mm |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Material | Steel |
| Inside Dia. | 17 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Enclosure | Double Sealed |
| Rows of Balls | Double |
| Series | 3200 |
| Limiting Speed - Oil | 15000 rpm |
| Static Load Rating | 7.8 kN |
| Fillet Radius | 0.6 mm |
| Dynamic Load Rating | 14.6 kN |
| Weight | 0.212 LB |
| EAN or UPC | 637410094949 |

