- 160 mm Inner Diameter
- 240 mm Outer Diameter
- 51 mm Width
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 240 mm |
| Dynamic Load Rating | 435 kN |
| Static Load Rating | 490 kN |
| I.D. | 160 mm |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 1400 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 1800 rpm |
| Weight | 17.35 LB |
| EAN or UPC | 637410070974 |

