- 170 mm Inner Diameter
- 260 mm Outer Diameter
- 57 mm Width
| Limiting Speed - Oil | 1700 rpm |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| I.D. | 170 mm |
| O.D. | 260 mm |
| Dynamic Load Rating | 500 kN |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 1300 rpm |
| Static Load Rating | 895 kN |
| Weight | 31.75 LB |
| EAN or UPC | 637410071049 |

