- 190 mm Inner Diameter
- 290 mm Outer Diameter
- 64 mm Width
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 290 mm |
| I.D. | 190 mm |
| Dynamic Load Rating | 655 kN |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 1100 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 1500 rpm |
| Static Load Rating | 1210 kN |
| Weight | 32.25 LB |
| EAN or UPC | 637410071148 |

