- Angular Contact Bearing Type
- 50 mm Inner Diameter
- 90 mm Outer Diameter
- 1.189 in Width
| Cage Material | Two Piece Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Enclosure | Double Sealed |
| Dynamic Load Rating | 51 kN |
| O.D. | 90 mm |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Material | Steel |
| I.D. | 50 mm |
| Static Load Rating [Max] | 36 kN |
| Width | 1.189 in |
| Contact Angle | 25° |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Rows of Balls | Double |
| Inside Dia. | 50 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Series | 3200 |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Static Load Rating | 36 kN |
| Outside Dia. | 90 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 1.685 LB |
| EAN or UPC | 637410095229 |

