- Angular Contact Bearing Type
- 70 mm Inner Diameter
- 125 mm Outer Diameter
- 1.563 in Width
| O.D. | 125 mm |
| Static Load Rating | 91.5 kN |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Two Piece Pressed Steel |
| Inside Dia. | 70 mm |
| Outside Dia. | 125 mm |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 91.5 kN |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 81.5 kN |
| Series | 3200 |
| Contact Angle | 25° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 70 mm |
| Rows of Balls | Double |
| Width | 1.563 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 3.881 LB |
| EAN or UPC | 637410095397 |

