- 20 mm Inner Diameter
- 52 mm Outer Diameter
- 22.25 mm Width
| Dynamic Load Rating | 44.6 kN |
| Inch/Metric | Metric |
| I.D. | 20 mm |
| O.D. | 52 mm |
| Cage Material | Steel |
| Static Load Rating | 46.3 kN |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Material | Steel |
| Weight | 0.38 LB |
| EAN or UPC | 637410074972 |

